Idzie wrzesień. Jak się zorganizować aby nie zwariować?

 

manager regionalny

Do rozpoczęcia roku szkolnego zostały już niecałe dwa tygodnie. Część z Was z pewnością martwi się perspektywą organizacji życia domowego, gdy dzieci pójdą do szkoły. Jak to zaplanować aby znów ze wszystkim zdążyć i jednocześnie nie oszaleć? Jak w nadmiarze zajęć domowych i zawodowych, znaleźć czas dla siebie?

Poniżej garść porad jak przeżyć nowy rok szkolny i znów w pełni sił dotrwać do wakacji.

 

 1. Kluczowa jest informacja. Bez sprawdzonej informacji, planowanie czegokolwiek nie ma sensu. Ustal fakty, daty wydarzeń – dopytuj i zapisuj. Bądź – jeśli to możliwe – na pierwszym zebraniu w szkole aby zebrać garść niezbędnych informacji. Potem jeśli to możliwe, kontaktuj się z nauczycielem mailowo lub telefonicznie ( oszczędzisz czas, zamiast chodzić na typowe wywiadówki)

 2. Wpisz daty przerw świątecznych, ferii zimowych i wakacji w kalendarz. Jeśli to możliwe, zarezerwuj sobie na ten czas, urlop w pracy lub już zastanów się jak zorganizować w tym czasie opiekę nad dziećmi. Jeśli zamierzasz poprosić o pomoc swoich rodziców, to powiedź im to już teraz. Zapoznaj się z innymi rodzicami – być może wspólnie ustalicie jakieś dyżury dzięki czemu przynajmniej jedna ze stron zyska w tym czasie chwilę wolnego.

 3. Sprawdź wszystkie możliwości dziennej opieki oferowanej przez szkolę i przedszkole. Jeśli zajęcia dodatkowe są płatne, zanim zrezygnujesz, zastanów się co możesz zyskać. Może warto zapłacić za dodatkową opiekę by móc w tym czasie np. spokojnie zrobić zakupy lub więcej popracować.

 4. Bądź mistrzem delegowania – jeśli jest to możliwe, zamów podręczniki w księgarnii internetowej lub w szkole. Zapomnij o zakupach art. papierniczych w sklepie – zamów przez internet. Oszczędzisz czas, pieniądze i nerwy. Przemyśl czy nie warto oddawać prania do pralni aby zaoszczędzony czas przeznaczyć dla siebie? W wielu miastach dostępna jest oferta prania na telefon – pranie odbierane jest od Ciebie z domu i przywożone o określonej porze.

 5. Nie zapisuj swojego dziecka na zajęcia dodatkowe w różnych miejscach. Ogranicz się naprawdę do jednej lokalizacji. Zyskasz przede wszystkim na czasie. Jeśli musisz odbierać dziecko ze szkoły, zastanów się kto to może zrobić za Ciebie. Może masz uroczą sąsiadkę, która i tak idzie po swoje dziecko i może jeszcze przygarnie Twoje? Zastanów się co możesz zaproponować jej w zamian.

 6. Przemyśl jakie masz rozwiązania awaryjne na wypadek choroby Twojego dziecka. Babcia, opiekunka? Ustal to zawczasu ze swoim partnerem / mężem aby nie dochodziło pomiędzy Wami do niepotrzebnych spięć.
 7. Plan lekcji swojego dziecka powieś na lodówce lub w innym, dostępnym dla wszystkich miejscu. Każde dziecko ma oboje rodziców – ustalcie z partnerem kto za co odpowiada i konsekwentnie się tego pilnuj.

 8. Twórz check – listy. Zastanów się jakie działania mają u Was charakter powtarzalny i stały i stwórz odpowiednią listę. Jeśli co tydzień w poniedziałki, mają być zrobione zakupy, to przemyśl jak to zautomatyzować – polecam zdecydowanie robienie zakupów online i tworzenie list zakupów. Check lista może dotyczyć np. tego co Twoje dziecko powinno zrobić po szkole, lub przed wyjściem do szkoły.

 9. Ustal plan dnia i tygodnia z domownikami aby każdy wiedział jak wygląda Wasz rozkład zajęć. Zaplanuj koniecznie czas na sport, relaks i wspólne spędzanie czasu. Jeśli tego nie zaplanujesz, na pewno nie znajdziesz na to czasu. Pamietaj o tym aby zaplanować czas tylko dla siebie i czas, który spędzisz tylko ze swoim partnerem.

 10. Bądź elastyczna i ciesz się z małych chwil – ważne abyś mogła mieć chwilę dla siebie w miarę regularnie. Nie chodzi o to aby planować 2 godzinnego odpoczynku tylko dla siebie codziennie, bo to może być nie realne. Ale może zamiast tego wystarczy spokojnie wypita kawa i lektura ulubionego czasopisma w sobotę rano?

 11. Planuj nowy tydzień najpóźniej w piątek wieczór. Dzięki temu masz dwa dni na przygotowanie wszystkiego co niezbędne w weekend. Warto wtedy ustalić co Twoje dzieci potrzebują do szkoły lub co czemu musicie poświecić wspólnie czas w weekend.

 12. Naucz się rezygnować – być może przyjdą takie momenty, że będziesz musiała zrezygnować z jakiś wydarzeń lub dodatkowych swoich zajęć. Nie martw się z tego powodu. Zaakceptuj ten fakt i pędź do przodu.

 13. Nie próbuj być doskonała. Ustal co jest dla Ciebie najważniejsze i skup się na tym. Nie lubisz sprzątać i nie masz na tym punkcie bzika – rób to co uważasz za niezbędne i nie zamartwiaj się tym. Jeśli nie lubisz gotować, ogranicz się do prostych przepisów i znajdź takie propozycje posiłków których przygotowanie nie zajmuje więcej niż 30 minut. Pomyśl o termomixie lub multicookerze – naprawdę są warte uwagi.

LUBISZ TEN ARTYKUŁ?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin
Wyślij e-maileim

O MNIE

ZOSTAW KOMENTARZ

Scroll to Top