Jak skutecznie planować cele?

zegar

Na początku każdego roku zawsze jest tak samo. Z Facebooka, Instagrama, telewizji wyskakują mądre główki i radzą, jak należy planować cele. Bo przecież każdy rozsądny Polak planuje, co roku!, czasem nawet te same cele.

No więc jak ma się to planowanie do rzeczywistości. A no nijak się ma. Większość naszych zaplanowanych celów w ogóle nie zostanie zrealizowana. Motywacji wystarcza nam jakoś tak maksymalnie do marca. 

 

Co więc w planowaniu jest ważne i jak przybliżyć się tym razem do sukcesu?

Przygotuj sobie notes i ulubiony długopis bądź pióro. Zadbaj o to, aby nikt Ci nie przeszkadzał przez około 2 godziny. Aby dobrze i efektywnie zaplanować cele na przyszły rok, wykonaj koniecznie proponowane przeze mnie ćwiczenia. Nie tylko pozwolą Ci lepiej poznać swoje oczekiwania, ale i być może wartości. Proponowane ćwiczenia mogą sprawić Ci trudność, zwłaszcza jeśli wykonujesz je pierwszy raz. Możesz do nich wracać tak często jak to tylko dla Ciebie istotne.

 

1.     Jeśli planowałeś w zeszłym roku, koniecznie zrób analizę i podsumowanie. Zastanów się co udało się zrealizować a co nie. Wierć sobie dziurę w brzuchu tak długo, aż w końcu wydobędziesz z siebie odpowiedź na pytanie, dlaczego nie zrealizowałeś założonych celów. Wyciągnij wnioski. Zastanów się na co miałeś wpływ a na co nie? Czy planowałeś cele, których faktyczna realizacja zależała od Ciebie?

 

2.     Zanim przystąpisz do planowania, namawiam Cię na zrobienie prostego coachingowego ćwiczenia ,, koło życia’’ To ćwiczenie z którym spotkałam się pierwszy raz w książce Kamilii Rowińskiej i to do niej Cię odsyłam abyś mógł zapoznać się z zasadami tego ćwiczenia. Ono naprawdę jest ważne. Daj sobie ten czas i wykonaj je w skupieniu. Tu znajdziesz opis tego ćwiczenia.https://rowinskabusinesscoaching.com/jak-wykonac-kolo-zycia/

 

To fundamentalne ćwiczenie w coachingu. Zapamiętaj je i wracaj do niego tak często jak tylko odczujesz taką potrzebę. Wróć do niego koniecznie za rok aby podsumować jak zmienił się Twój poziom satysfakcji w opisywanych obszarach.

 

3.     Kiedy masz za sobą już ćwiczenie ,,koło życia ‘’ wyznacz cele w każdej ze swoich planowanych ósemek, pod warunkiem że uważasz, że w ogóle należy w nich coś zrobić. Niech ta ósemka stanie się Twoim wyznacznikiem i priorytetem w planowaniu. Pamiętaj, że nie możesz mieć wszystkiego w jednym czasie. Ustal priorytety i wybierz to co naprawdę Twoje.

 

4.     Planuj w oparciu o swoje wartości. Twoje cele muszą być zbieżne z Twoimi wartościami. Jeśli ich nie znasz, zachęcam Cię do wykonania bardzo prostego ćwiczenia. Dokładny opis ćwiczenia i listę potrzebnych wartości znajdziesz u Dawida Haracza pod tym linkiem. https://dawidharacz.com/poznaj-swoja-hierarchie-wartosci/

 

Jeśli w Twoich wartościach znajdzie się np. bezpieczeństwo zastanów się czy plan zostania freelancerem jest na pewno Twój. Cele sprzeczne z wartościami będzie bardzo trudno Ci zrealizować. Będziesz miał poczucie, że idzie Ci jak po grudzie. Dlatego zachęcam Cię bardzo do wykonania tego ćwiczenia.

 

5.     Planuj o zasadę SMART. Twoje cele muszą być mądre, ambitne, mierzalne, jasno określone w czasie i przede wszystkim realne. Definiuj je w pierwszej osobie liczbie pojedynczej w czasie teraźniejszym – np. W kwietniu 2021 ważę 70 kg.

 

6.     Spisuj swoje cele w notesie. Zapisz zaplanowane cele i wracaj do nich jak najczęściej. Brain Tracy pisał, że cele należy przepisywać codziennie i jak tak właśnie robię. Pomaga mi to skupić się na moich celach, wciąż weryfikować, czy są ważne i zmierzać z nimi prosto do celu.

 

7.     Zmieniaj, aktualizuj cele, jeśli rzeczywistość tego wymaga. Czasami niektóre cele przestają być ważne lub po prostu straciłeś do nich serducho. Lepiej się uczciwie wycofać z danego celu niż wciąż wyrzucać sobie jego brak realizacji. Zanim jednak porzucisz cel, spróbuj dowiedzieć się jaka jest tego prawdziwa przyczyna. Odpowiedź sobie szczerze i potem, zaakceptuj swoją odpowiedź.

 

8.     Planować możesz w dowolnej chwili. Nikt nie mówi, że ma być to styczeń każdego roku. Ja kilkakrotnie w ciągu roku wracam do przeglądu swoich celów – czasami pojawiają się nowe, a czasem coś po prostu się dezaktualizuje. Każdy czas na planowanie jest dobry.

Czy można żyć bez planu? Oczywiście, że można. Część moich znajomych w ogóle nie planuje a mimo to osiąga założone cele. Wymaga to od nich dużego skupienia, samoświadomości i oczywiście uczciwości względem siebie. Jeśli chciałbyś poczytać więcej nt temat planowania polecam Ci te dwa artykuły:

 

https://www.panimanager.pl/jakie-cele-zrealizujesz-w-2019/

 

https://www.panimanager.pl/jakie-cel-na-pewno-zrealizujesz-w-2020/

LUBISZ TEN ARTYKUŁ?

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on email
Wyślij e-maileim

O MNIE

ZOSTAW KOMENTARZ

Przewiń do góry