Jak skutecznie rekrutować współpracowników? 10 sprawdzonych rad od Pani Manager!

 

Temat ważny dla:

 

·      managerów zarządzających zespołami

·      właścicieli firm (małe i średnie)

·      Prezesów i Członków Zarządów

Przeczytaj koniecznie, jeśli:

 

·      masz trudność w rekrutacji odpowiedniego zespołu, który osiąga wyniki

·      potrzebujesz inspiracji, gdzie znaleźć najlepszych pracowników

·      jesteś na początku swojej drogi managerskiej i dopiero uczysz się rekrutacji

·      chcesz inspirować swoich managerów do efektywniejszej rekrutacji specjalistów

 

Rekrutacja to jedno z najważniejszych zadań każdego managera

W dobie rynku pracownika tylko nieliczni skutecznie wywiązują się z tego zadania. Fluktuacja to jeden z największych kosztów, które aktualnie zmniejszają zyskowność wielu sieci handlowych. 

Stąd tak ważne jest to, aby rekrutować skutecznie i tak, aby pracownik pozostał z nami dłużej. Manager potrafiący właściwie rekrutować współpracowników i tworzyć stabilne lojalne zespoły to dziś prawdziwy ekspert na wciąż zmieniającym się rynku retail.

Od ponad 10 lat osobiście rekrutuję wszystkich członków swojego zespołu. Przeprowadzam rekrutacje na stanowiska handlowe, produkcyjne i kierownicze. 

Mogę pochwalić się wysoką skutecznością – zdecydowana większość moich współpracowników pracuje ze mną co najmniej 5 lat i dłużej. 

Jakie są moje sprawdzone sposoby? Oto one :

 

1.     Zastanów się dokładnie kogo właściwie szukasz i na jakie stanowisko. Im więcej czasu przeznaczysz na tą refleksję tym lepiej. Opisz na kartce papieru idealne cechy swojego pracownika, jego kompetencje i postawę.

2.     Odpowiedź sobie na pytanie czy szukasz kogoś do samodzielnej pracy czy do pracy w zespole. Jeśli poszukujesz współpracownika do swojego zespołu, zapytaj innych członków zespołu o ich oczekiwania względem nowego pracownika. Ułatwi to późniejsze wdrożenie pracownika i będzie oznaką Twojego szacunku względem Twojego zespołu.

3.     Przemyśl dokładnie jakie warunki finansowe i benefity możesz zaproponować swojemu pracownikowi. Zweryfikuj czy Twoje oczekiwania co do pracownika w kontekście Twoich możliwości są realne. Jeśli tak, to jesteś szczęściarzem. Jeśli nie, ponownie wróć do swoich notatek i zastanów się co możesz odpuścić a z czego absolutnie nie zrezygnujesz.

4.     Ogłoś zamiar przeprowadzenia rekrutacji w firmie – proś swoich współpracowników o polecenie najbardziej odpowiednich kandydatów. Bardzo często w ten sposób możesz znaleźć właściwego pracownika, któremu w trudniejszych chwilach adaptacji w firmie pomoże starszy kolega.

5.     Wybierz odpowiednie kanały rekrutacyjne. Dziś ogłoszenie można zamieścić w wielu serwisach internetowych, na Facebooku, na Instagramie lub na Linkedin. Przemyśl który z tych kanałów jest dla Ciebie i Twoich kandydatów najbardziej odpowiedni. Weź pod uwagę kwestię lokalizacji – czasami ogłoszenie na lokalnym portalu przynosi lepszy efekt niż kampania na dużym ogólnopolskim portalu.

6.     Zaplanuj proces rekrutacji w czasie – uwzględnij okresy oczekiwania na potencjalnego kandydata, który musi rozstać się ze swoim poprzednim pracodawcą. Często ramy czasowe w istotny sposób dokonują selekcji kandydatów. 

7.     Do udziału w rekrutacji ( jeśli to możliwe) zaproś z ramienia firmy drugą osobę – kierownika zespołu, członka zespołu lub doświadczonego pracownika z działu kadr. Na spotkania rekrutacyjne zaplanuj odpowiednio dużo czasu – pozwól sobie na przerwy pomiędzy spotkaniami, aby spokojnie przemyśleć to co usłyszałeś.

8.     Jeśli masz wątpliwości, zdecyduj się na zadania praktyczne w czasie rekrutacji. Coraz częściej prosi się kandydatów o przygotowanie krótkiego wystąpienia, dokonania analizy jakiegoś problemu czy też zaprasza się ich na assessment center.

9.     Na koniec, nie zapomnij skontaktować się ze wszystkimi kandydatami i podziękować im za udział w rekrutacji. Pamiętaj, że tworzysz w ten sposób wizerunek swojej firmy i swój. Kto wie, kiedy spotkasz się jeszcze z tymi kandydatami? Rynek pracy czasami potrafi być zaskakująco mały.

10.   Zadbaj o swojego nowego pracownika już od samego początku. Wytłumacz mu wszystkie niejasności, miej dla niego czasu, okaż wsparcie. Dopilnuj wszystkich formalności, zaproponuj podpisanie listu intencjonalnego. Pamiętaj, że do czasu podpisania umowy o pracę, pracownik zawsze może zmienić zdanie. Czasami o wyborze pracodawcy naprawdę decydują drobne szczegóły.

A Ty jakie masz doświadczenia w rekrutacji? Podzielisz się nimi? Też jesteś zdania, że teraz to tylko rynek pracownika? 

LUBISZ TEN ARTYKUŁ?

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on email
Wyślij e-maileim

O MNIE

ZOSTAW KOMENTARZ

Przewiń do góry