Jak skutecznie rekrutować współpracowników? 10 sprawdzonych rad od Pani Manager!

 

Temat ważny dla:

 

·      managerów zarządzających zespołami

·      właścicieli firm (małe i średnie)

·      Prezesów i Członków Zarządów

Przeczytaj koniecznie, jeśli:

 

·      masz trudność w rekrutacji odpowiedniego zespołu, który osiąga wyniki

·      potrzebujesz inspiracji, gdzie znaleźć najlepszych pracowników

·      jesteś na początku swojej drogi managerskiej i dopiero uczysz się rekrutacji

·      chcesz inspirować swoich managerów do efektywniejszej rekrutacji specjalistów

 

Rekrutacja to jedno z najważniejszych zadań każdego managera

W dobie rynku pracownika tylko nieliczni skutecznie wywiązują się z tego zadania. Fluktuacja to jeden z największych kosztów, które aktualnie zmniejszają zyskowność wielu sieci handlowych. 

Stąd tak ważne jest to, aby rekrutować skutecznie i tak, aby pracownik pozostał z nami dłużej. Manager potrafiący właściwie rekrutować współpracowników i tworzyć stabilne lojalne zespoły to dziś prawdziwy ekspert na wciąż zmieniającym się rynku retail.

Od ponad 10 lat osobiście rekrutuję wszystkich członków swojego zespołu. Przeprowadzam rekrutacje na stanowiska handlowe, produkcyjne i kierownicze. 

Mogę pochwalić się wysoką skutecznością – zdecydowana większość moich współpracowników pracuje ze mną co najmniej 5 lat i dłużej. 

Jakie są moje sprawdzone sposoby? Oto one :

 

1.     Zastanów się dokładnie kogo właściwie szukasz i na jakie stanowisko. Im więcej czasu przeznaczysz na tą refleksję tym lepiej. Opisz na kartce papieru idealne cechy swojego pracownika, jego kompetencje i postawę.

2.     Odpowiedź sobie na pytanie czy szukasz kogoś do samodzielnej pracy czy do pracy w zespole. Jeśli poszukujesz współpracownika do swojego zespołu, zapytaj innych członków zespołu o ich oczekiwania względem nowego pracownika. Ułatwi to późniejsze wdrożenie pracownika i będzie oznaką Twojego szacunku względem Twojego zespołu.

3.     Przemyśl dokładnie jakie warunki finansowe i benefity możesz zaproponować swojemu pracownikowi. Zweryfikuj czy Twoje oczekiwania co do pracownika w kontekście Twoich możliwości są realne. Jeśli tak, to jesteś szczęściarzem. Jeśli nie, ponownie wróć do swoich notatek i zastanów się co możesz odpuścić a z czego absolutnie nie zrezygnujesz.

4.     Ogłoś zamiar przeprowadzenia rekrutacji w firmie – proś swoich współpracowników o polecenie najbardziej odpowiednich kandydatów. Bardzo często w ten sposób możesz znaleźć właściwego pracownika, któremu w trudniejszych chwilach adaptacji w firmie pomoże starszy kolega.

5.     Wybierz odpowiednie kanały rekrutacyjne. Dziś ogłoszenie można zamieścić w wielu serwisach internetowych, na Facebooku, na Instagramie lub na Linkedin. Przemyśl który z tych kanałów jest dla Ciebie i Twoich kandydatów najbardziej odpowiedni. Weź pod uwagę kwestię lokalizacji – czasami ogłoszenie na lokalnym portalu przynosi lepszy efekt niż kampania na dużym ogólnopolskim portalu.

6.     Zaplanuj proces rekrutacji w czasie – uwzględnij okresy oczekiwania na potencjalnego kandydata, który musi rozstać się ze swoim poprzednim pracodawcą. Często ramy czasowe w istotny sposób dokonują selekcji kandydatów. 

7.     Do udziału w rekrutacji ( jeśli to możliwe) zaproś z ramienia firmy drugą osobę – kierownika zespołu, członka zespołu lub doświadczonego pracownika z działu kadr. Na spotkania rekrutacyjne zaplanuj odpowiednio dużo czasu – pozwól sobie na przerwy pomiędzy spotkaniami, aby spokojnie przemyśleć to co usłyszałeś.

8.     Jeśli masz wątpliwości, zdecyduj się na zadania praktyczne w czasie rekrutacji. Coraz częściej prosi się kandydatów o przygotowanie krótkiego wystąpienia, dokonania analizy jakiegoś problemu czy też zaprasza się ich na assessment center.

9.     Na koniec, nie zapomnij skontaktować się ze wszystkimi kandydatami i podziękować im za udział w rekrutacji. Pamiętaj, że tworzysz w ten sposób wizerunek swojej firmy i swój. Kto wie, kiedy spotkasz się jeszcze z tymi kandydatami? Rynek pracy czasami potrafi być zaskakująco mały.

10.   Zadbaj o swojego nowego pracownika już od samego początku. Wytłumacz mu wszystkie niejasności, miej dla niego czasu, okaż wsparcie. Dopilnuj wszystkich formalności, zaproponuj podpisanie listu intencjonalnego. Pamiętaj, że do czasu podpisania umowy o pracę, pracownik zawsze może zmienić zdanie. Czasami o wyborze pracodawcy naprawdę decydują drobne szczegóły.

A Ty jakie masz doświadczenia w rekrutacji? Podzielisz się nimi? Też jesteś zdania, że teraz to tylko rynek pracownika? 

LUBISZ TEN ARTYKUŁ?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin
Wyślij e-maileim

O MNIE

ZOSTAW KOMENTARZ

Scroll to Top