Recenzja książki Agnieszki Ciećwierz Daj się zrekrutować!

Daj się zrekrutować! Jak przygotować się do procesu rekrutacji?

Daj się zrekrutować!
Jak przygotować się do procesu rekrutacji?
Agnieszka Ciećwierz

 

Wyd. Onepress

Stron 155

Cena 29,90 

Dostępna jako ebook

 

O autorce…

 

Agnieszka Ciećwierz to współzałożycielka firmy Sigmund, która w pracy zawodowej specjalizuje się w testach kompetencyjnych oraz psychologicznych, wykorzystywanych w procesach rekrutacyjnych. Na co dzień wspiera firmy w badaniu kompetencji i potencjału pracowników oraz kandydatów do pracy. Szkoli, wykłada, jest ekspertem na wielu branżowych wydarzeniach a także prowadzi własnego bloga na temat rozwoju zawodowego i osobistego – www.aciecwierz.pl. Jest też bardzo aktywna w mediach społecznościowych i chętnie dzieli się swoją wiedzą.

 

O czym to w ogóle jest ?

 

Książka Agnieszki Ciećwierz to właściwie praktyczny workbook. Autorka w 7 skondensowanych rozdziałach gładko przeprowadza nas przez proces przygotowania do procesu rekrutacji. Jest to o tyle ciekawe spojrzenie, że możemy przekonać się jak kandydata na dane stanowisko ocenia rekruter i co w pierwszej kolejności decyduje o przyjęciu na dane stanowisko. 

Nie jest to typowy poradnik o pisaniu CV czy listu motywacyjnego. I bardzo dobrze – bo takich pozycji, na rynku jest wiele. Tym razem mamy do czynienia z perspektywą rekrutera, który podpowiada na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu o pracę, co poprawić w naszym CV lub liście motywacyjnym a także na jakie pytania ze strony rekrutera powinniśmy się przygotować. Autorka nie podpowiada konkretnych odpowiedzi, bo przecież odpowiedź zależy od naszego osobistego doświadczenia. Tłumaczy natomiast jaki jest cel zadawanych pytań a dzięki początkowym rozdziałom podpowiada jak dobrze na nie odpowiedzieć odwołując się do kluczowych słów w opisie stanowiska lub swoich kompetencji.

Najcenniejszą wartością tej książki są zdecydowanie początkowe rozdziały. Mowa w nich o opracowaniu własnego planu kariery zawodowej, analizie SWOT a także o naszych mocnych stronach i kompetencjach. Polecam szczególnie skupienie się na tej części książki, bo rzetelne przepracowanie zaproponowanych przez autorkę pytań, ułatwi przedstawienie siebie w obiektywnie dobrym świetle na każdym spotkaniu rekrutacyjnym. Co więcej, dzięki przepracowaniu tych rozdziałów dowiesz się nad czym musisz się skupić, co powinieneś dopracować a także jakie kompetencje są kluczowe w oczach pracodawcy. To co najcenniejsze w tej książce to spojrzenie polskiego pracodawcy – zapoznasz się z aktualnymi danymi z polskiego rynku pracy.

 

Do kogo adresowana jest ta książka?

 

Książka autorki nie jest skierowana dla laików procesu rekrutacyjnego. Nie znajdziesz w niej prostych porad jak napisać CV albo list motywacyjny. Autorka podpowiada gdzie możesz znaleźć szablony lub z jakiś portali ogłoszeniowych korzystać, ale główna wartość książki to zdecydowanie pomoc w określeniu swoich kompetencji i mocnych stron. Ponadto dzięki wielu przykładowym pytaniom (które mogą paść na rozmowie rekrutacyjnej) możesz przemyśleć swoje dotychczasowe sukcesy zawodowe i uzbrojony w ową wiedzę pomyślnie przejść ten etap rekrutacji.

Mnie szczególnie zainteresował model kompetencyjny STAR, który autorka doskonale tłumaczy w swojej książce. Jego prostota i logiczność sprawiają, że opowiadanie o wykorzystywaniu swoich kompetencji w życiu zawodowym, staje się dziecinnie proste.

 

Czy warto?

 

Książkę Agnieszki Ciećwierz warto mieć w swojej biblioteczce.

Szczególnie wtedy, kiedy nie szukasz pracy pod presją czasu. Warto przepracować zawarte w niej pytania, dokonać analizy SWOT – być może tylko po to by spać spokojnie… 

Ponadto autorka rozwiewa wiele innych wątpliwości związanych z pracą rekrutera (czy faktycznie sprawdzają mnie na FB? Czy pierwsze wrażenie jest ważne?) i zdecydowanie maluje jego pozytywny obraz. Dzięki lekturze książki, zrozumiesz, że rekruter wykonuje najlepiej jak potrafi swoją pracę i jego głównym zadaniem jest znalezienie najlepszego kandydata na dane stanowisko pracy. 

Warto także podkreślić, że autorka podaje informacje w konkretny, zwięzły sposób. Książkę czyta się łatwo i szybko. Dużym atutem jest z pewnością umieszczenie krótkich informacji na temat Assesment Center i testów psychometrycznych w końcowych rozdziałach książki. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że tematy te są jedynie zasygnalizowane a autorka podpowiada jak można się przygotować do tego typu etapów rekrutacji i na czym one właściwie polegają.

 

Podsumowując, książkę Agnieszki Ciećwierz naprawdę warto kupić. Jej atutem jest zwięzła treść, aktualne dane o polskim rynku pracy, dobrze przemyślane ćwiczenia praktyczne i naprawdę niewysoka cena, biorąc pod uwagę ilość przygotowanych informacji. Polecam zdecydowanie!

LUBISZ TEN ARTYKUŁ?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin
Wyślij e-maileim

O MNIE

ZOSTAW KOMENTARZ

Scroll to Top