Rozwój osobisty dla każdego

umiejętności

Żyjemy w zawrotnych czasach. Codziennie nasz umysł bombardowany jest niezliczoną ilością bodźców i informacjami. Postęp technologiczny dzieje się na naszych oczach. Futurystyczne wizje opisywane w książkach nabierają realności. Świat jutra jest tuż, tuż.

 

A Ty? Czy jesteś przygotowany na zmiany w swoim życiu zawodowym?

Co roku, uaktualniana jest lista zawodów, które po prostu znikną. Wśród tych, które mają przestać istnieć wymienia się min. zawód tłumacza, kierowcy zawodowego, kelnera, księgowego czy kasjera. Choć wciąż wielu z nas wydaje się to nierealne, zmiany te zachodzą już. Coś co wydawało się nam bardzo odległe, stało się możliwe dzięki pandemii. W przyszłości podobne wydarzenia o charakterze czarnych łabędzi będą przyspieszały proces zmian. Nie wyobrażaliśmy sobie restauracji bez obsługi kelnerskiej a rozwój idei ghost kitchen spowodował, że obywamy się i my ( jako klienci) i pracodawcy bez kelnerów.

Zmiany są nieuchronne

Warto na bieżąco interesować się tym co się dzieje w naszej branży i podnosić kompetencje. Jeśli chcemy być cennym współpracownikiem, musimy pogodzić się z tym, że część naszego czasu i pieniędzy musimy przeznaczyć na dalszy rozwój. Powinniśmy postawić sobie za punkt honoru bycie na bieżąco a nawet bycie sygnatariuszami zmian w swojej branży.

Łatwo napisać, gorzej zrobić. Zwłaszcza w czasach galopującej inflacji.

Będę jednak upierać się przy swoim i niezmiennie zachęcać Was do rozwoju i budowania swojej pozycji zawodowej. To nie jest sprint, ale maraton. Codzienna praca, której efekty przychodzą po jakimś czasie.

Rozwój zawodowy, podnoszenie kompetencji warto sensownie zaplanować. Na początek zastanówcie się jakie kompetencje już teraz znacznie poprawiłyby Waszą sytuację. Jeśli nie jesteście pewni, warto przejrzeć aktualne ogłoszenia w Waszej branży i odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteście w stanie spełnić oczekiwania potencjalnych pracodawców.

Jeśli tak – zadajcie sobie pytania co takiego mogłoby Was wyróżnić wśród potencjalnych kandydatów. Jeśli nie spełniacie wymagań, zacznijcie od rozwoju kompetencji czy umiejętności, która powtarza się w ogłoszeniach najczęściej.

Podnoszenie kompetencji nie musi wiązać się z dużymi pieniędzmi. Warto przemyśleć co potrzebujcie poprawić i poszukać różnych form kształcenia. Do niedawna byłam ogromnym zwolennikiem studiów podyplomowych, obecnie – niekoniecznie. Na pewno decydując się na nie należy szukać kierunków, na których zajęcia prowadzą praktycy i to tacy, którzy są autorytetami w branży.

Studia podyplomowe ( przynajmniej na warszawskich uczelniach ) to dziś wydatek od 8 tysięcy do 12 tysięcy. W dobie studiów online nie jestem przekonana czy to uzasadniony koszt. Polecam zdecydowanie dobrze przygotowane kursy / szkolenia w formule online, najlepiej zakończone certyfikatem i testem. Na nich możecie zdobyć szybko potrzebne umiejętności a często ich formuła pozwala na poznanie nauczycieli i utrzymywanie z nimi stałego kontaktu.

Jeśli na ten moment nie możecie pozwolić sobie na kursy i szkolenia, starajcie się czytać branżowe czasopisma. One także nie należą do najtańszych, ale może w przypadku tych droższych, warto poprosić pracodawcę o prenumeratę lub zastanowić się z kim z Waszego otoczenia mogłybyście się podzielić kosztami?

Pisma branżowe mają o tyle przewagę nad książkami, że często zawierają aktualne studia przypadków, są mocno na bieżąco i możecie zapoznać się z aktualnymi trendami.

Oczywiście jestem zwolenniczką książek, ale tu także bądźcie wymagającymi czytelnikami. Przede wszystkim sięgajcie po książki praktyków – te zwykle są droższe, ale macie pewność, że Was zainspirują i ich autor wie o czym mówi. Obecnie bardzo rzadko kupuję książki w popularnych księgarniach – większość po przekartkowaniu niestety bardzo rozczarowuje. Natomiast staram się na bieżąco śledzić swoich ulubionych praktyków na Linkedin. Nie tylko dzielą się wiedzą w swoich publikacjach, ale nierzadko udostępniają kody rabatowe na swoje produkty.

I dochodzimy do ostatniej platformy wiedzy. Linkedin. Nie mów, że nie masz tam konta. Jeśli chcesz być naprawdę ekspertem w swojej branży, musisz być na Linkedin. Po to by być na bieżąco, po to by budować swoją pozycję eksperta. Dla mnie Linkedin to nieustanna kopalnia inspiracji i wiedzy. I serdecznie Wam ten profil polecam.

Kolejnym źródłem wiedzy i inspiracji może być Instagram. Warto być jednak wybrednym i bardzo dokładnie sprawdzać dorobek osób u których decydujemy się kupić kurs czy książkę. W wielu przypadkach ja osobiście byłam rozczarowana, dlatego przestrzegam Was przed zbyt pochopnym zakupem. Wielu internetowych twórców czerpie z wiedzy ogólnodostępnej a ich produkty nie należą do tanich – warto sprawdzić spis streści, poczytać opinie i zastanowić się czy wiedza prezentowana przez autora należy do unikatowych. Jeśli tak – warto zainwestować.

Na koniec parę słów o podcastach, które również mają swoich zwolenników. W wielu przypadkach to świetny pomysł na uzupełnienie wiedzy, znalezienie inspiracji zwłaszcza gdy słucha się ich w j. obcych.

Sposobów na rozwój nie brakuje. Aby codziennie poprawiać swoje umiejętności i poszerzać kompetencje nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy. Warto jednak zastanowić się nad tym czego naprawdę potrzebujemy i inwestować w to, co najszybciej przyniesie nam zwrot.

LUBISZ TEN ARTYKUŁ?

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin
Wyślij e-maileim

O MNIE

ZOSTAW KOMENTARZ

Scroll to Top