Wypalenie zawodowe – moja profilaktyka.

las

Temat ważny dla :

– kierowników i szefów zespołów

– właścicieli dużych i małych przedsiębiorstw

– freelancerów

 

Przeczytaj szczególnie, jeśli :

– masz dość swojej dotychczasowej pracy i myślisz realnie o zmianie

– jesteś zmęczony, rozdrażniony i często reagujesz agresją

– jesteś przekonany, że najlepiej w świecie podejmujesz wszystkie decyzje

 

Jako manager, kierownik czy szef zespołu w dużej mierze odpowiadasz za bieżące zarządzanie czynnościami związanymi z bieżącą działalnością operacyjną.  Ładnie brzmi, prawda? 
W praktyce oznacza to przede wszystkim nieustannie dzwoniący telefon, zapchaną skrzynkę mailową i udział w licznych spotkaniach, oczywiście z kategorii ,,na wczoraj’’

 

Obecnie wielu z managerów przechodzi poważny kryzys. Wśród swoich kolegów i koleżanek z branży słyszę często ,,mam dość’’, ,,nienawidzę tego’’ ,, nie chcę pracować z ludźmi ‘’

Znajomi z branży HR mówią o tym, że coraz częściej firmy kontaktują szkolenia z zakresu work-life balance a w ramach rekrutacji poszukuje się tzw. managerów szczęścia. 

 

Czy świat oszalał?

 

Niekoniecznie. Wypalenie zawodowe, długotrwałe zmęczenie dotyka w tej chwili już zbyt wielu managerów. To efekt niezwykle trudnej roli jaka od zawsze wpisana jest w zawód managera.

 

Na co dzień godzimy interesy dwóch stron – pracodawcy i pracowników. Zwłaszcza teraz, gdy o pracownika jest tak trudno, o wypalenie managera jest bardzo łatwo.

Bardzo wielu managerów odchodzi ze swoim firm zbyt wcześnie mając nadzieję, że to co nam przeszkadzało, w nowej firmie się nie powtórzy. Często to niestety poważny błąd. 

 

Wypalenie zawodowe związane jest z długotrwałym psychicznym przeciążeniem i brakiem umiejętności regularnego i efektywnego wypoczynku. Bez właściwej profilaktyki, żaden manager długofalowo nie uniknie wypalenia zawodowego.

 

Co robić, aby wypoczywać szybko i efektywnie? Jak przeciwdziałać zmęczeniu i szybko ładować baterie? 

Poniżej moje sprawdzone sposoby na to aby uniknąć wypalenie zawodowego:

 

1.     Zacznij regularnie planować odpoczynek, zarówno weekendowy jak i ten związany z wakacjami.Na początku każdego roku, zaplanuj swoje ,,mini wakacje ‘’ Moje doświadczenie nauczyło mnie planować dwa krótkie urlopy i jeden dłuższy każdego roku.  Takie rozłożenie odpoczynku daje mi właściwą efektywność i pozwala cieszyć się pracą, którą wykonuje.

2.     W czasie wakacji   bądź offline. O ile nie jesteś prezydentem USA albo nie zarządzasz elektrownią jądrową, możesz pozwolić sobie na bycie offline. Offline znaczy wyłącz również powiadomienia na Messengerze.

3.     W czasie weekendów i urlopów pielęgnuj swoje hobby. Spędzaj czas tak jak lubisz. Możesz zakopać się w łóżku z książkami i wychylić nosa po 7 dniach, lub zabrać najbliższych w długi trekking. Nieważne – rób to co kochasz, nie to co jest popularne.

4.     W wolnej chwili uprawiaj sport, jakikolwiek. Mnie świetnie od natłoku myśli odcina pływanie. Może być cokolwiek, tylko pamiętaj, spacer z psem to nie sport.

5.     Znajdź każdego dnia godzinę tylko dla siebie. Usiądź w kawiarni i spokojnie poczytaj, siądź na tarasie / w ogrodzie i pozwól sobie cieszyć się otaczającą rzeczywistością, idź na długi samotny spacer. Bądź sam ze sobą i swoimi myślami – i oczywiście bądź offline.

6.     Pozwól swoim przyjaciołom wyciągnąć się z domu – idźcie do kina, do pubu lub dajcie sobie czas na spokojną rozmowę przez telefon. Dbaj o nich każdego dnia. Kiedy Ty będziesz w dołku, ich upór do wyciągnięcie Ciebie z tego stanu, będzie kluczowy.

7.     Czytaj każdego dnia – i to nie wiadomości branżowe, portale informacyjne czy wiadomości giełdowe. Znajdź coś trudnego dla siebie – może literatura piękna albo książki popularnonaukowe? Cokolwiek, niech to będzie coś dla Ciebie nowego, trudnego zmuszającego do głębokiej refleksji.

8.     Uciekaj od cywilizacji – zapomnij o telewizji, internecie. Wyjedź za miasto i daj sobie czas by nacieszyć się ciszą. Zobacz piękno świata takim jaki on jest, ciesz się spokojem wynikającym z braku zasięgu. Dostrzeż siebie i innych w tym świecie.

9.     Znajdź coś ważnego dla siebie i dla świata – zaangażuj się w wolontariat. Bądź częścią czegoś dużego, czegoś co nie jest ważnym projektem firmowym. Bądź wolontariuszem w schronisku, mentorem dla kogoś innego. 

10.  Klęski i niepowodzenia traktuj jako coś chwilowego, jak burzę po której przychodzi słońce. Nie traktuj się tak bardzo serio – wrzuć na luz i ciesz się życiem. Tak po prostu.

A przede wszystkim pozwól sobie na wypoczynek. Bądź w tym bardzo egoistyczny i pilnuj regularnego wypoczynku.Pełen energii, wypoczęty podejmiesz lepsze decyzje. 

 

Odpoczynek jest dziś obowiązkiem każdego managera, który myśli długofalowo o swojej karierze.  Zaniechanie go, odkładanie na później zawsze prowadzi do zmęczenia. 

Często dotyka Cię ono w kluczowych projektach, kiedy wymaga się od Ciebie maksimum uwagi i koncentracji.

 

Jako manager z kilkunastoletnim doświadczeniem wiem o czym piszę. Przez wiele lat zawsze byłam online i zawsze byłam w gotowości rzucić wszystko by ratować kryzysy. Zdarzały mi się okresy dużego i głębokiego zmęczenia. 

 

Dzisiaj potrafię szybko rozpoznać oznaki przemęczenia i wówczas szybko komunikuję je swojemu otoczeniu. Staram się wtedy jak najszybciej zaplanować krótki urlop by móc nabrać sił do pracy. Poza tym zarządzam świadomie i buduje takie zespoły, które są bardzo odpowiedzialne i samodzielnie rozwiązują problemy. To ogromna frajda patrzeć jak inni się rozwijają i mogą się wykazać w czasie Twojej nieobecności.

 

Mam nadzieję, że ten tekst pomógł Ci zrozumieć, że żaden z managerów nie jest niezniszczalny. Nawet jeśli z uporem maniaka próbujesz udowodnić innym, że jesteś zawsze w pełni sił, to ciągłe napięcie i konieczność podejmowania szybkich decyzji pod wpływem stresu, zrobi po prostu swoje. 

 

LUBISZ TEN ARTYKUŁ?

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze
Share on linkedin
Udostępnij na Linkdin
Share on email
Wyślij e-maileim

O MNIE

ZOSTAW KOMENTARZ

Przewiń do góry